2019 წლის დეკემბერში, საბინაო და ურბანულ-სოფლის განვითარების სამინისტრომ და ეროვნული განვითარებისა და რეფორმების კომისიამ ერთობლივად გამოსცეს „საბინაო მშენებლობისა და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის პროექტების ზოგადი კონტრაქტირების მართვის ზომები“, რომელიც ოფიციალურად ამოქმედდება 2020 წლის 1 მარტიდან.
1. სამშენებლო ერთეულის მიერ აღებული რისკები
ტენდერის დროს საბაზისო პერიოდის ფასთან შედარებით, ძირითადი საინჟინრო მასალების, აღჭურვილობისა და შრომის ფასები კონტრაქტით დადგენილ დიაპაზონს სცილდება;
კონტრაქტის ფასების ცვლილებები, რომლებიც გამოწვეულია ეროვნული კანონმდებლობის, რეგულაციებისა და პოლიტიკის ცვლილებებით;
გაუთვალისწინებელი გეოლოგიური პირობებით გამოწვეული საინჟინრო ხარჯებისა და მშენებლობის პერიოდის ცვლილებები;
სამშენებლო ერთეულის გამო პროექტის ხარჯებისა და მშენებლობის პერიოდის ცვლილებები;
პროექტის ხარჯებისა და მშენებლობის პერიოდის ცვლილებები, რომლებიც გამოწვეულია დაუძლეველი ძალის ზემოქმედებით.
რისკის გაზიარების კონკრეტული შინაარსი ორივე მხარეს შორის შეთანხმდება ხელშეკრულებაში.
სამშენებლო ერთეულმა არ უნდა დაადგინოს დაუსაბუთებელი მშენებლობის ვადა და თვითნებურად არ უნდა შეამციროს გონივრული მშენებლობის ვადა.
2. მშენებლობისა და დიზაინის კვალიფიკაციები შეიძლება ორმხრივად იქნას აღიარებული
სამშენებლო დანაყოფების წახალისება, რომ მიმართონ საინჟინრო დიზაინის კვალიფიკაციას. დანაყოფებს, რომლებსაც აქვთ პირველი და უფრო მაღალი დონის ზოგადი სამშენებლო კონტრაქტორული კვალიფიკაციის მქონე დანაყოფები, შეუძლიათ პირდაპირ მიმართონ საინჟინრო დიზაინის კვალიფიკაციის შესაბამის ტიპებს. შესაბამისი მასშტაბის პროექტის შევსებული ზოგადი კონტრაქტორული შესრულება შეიძლება გამოყენებულ იქნას როგორც დიზაინისა და მშენებლობის შესრულების დეკლარაცია.
წაახალისეთ საპროექტო ერთეულები, მიმართონ სამშენებლო კვალიფიკაციის მისაღებად. ერთეულებს, რომლებმაც მიიღეს საინჟინრო დიზაინის ყოვლისმომცველი კვალიფიკაცია, ინდუსტრიის A კლასის კვალიფიკაცია და სამშენებლო ინჟინერიის სპეციალისტის A კლასის კვალიფიკაცია, შეუძლიათ პირდაპირ მიმართონ სამშენებლო კონტრაქტორების შესაბამისი ზოგადი კვალიფიკაციის მისაღებად.
3. პროექტის გენერალური კონტრაქტორი
ამავდროულად, მას აქვს პროექტის მასშტაბისთვის შესაფერისი საინჟინრო დიზაინის კვალიფიკაცია და მშენებლობის კვალიფიკაცია. ან შესაბამისი კვალიფიკაციის მქონე დიზაინისა და სამშენებლო ერთეულების კომბინაცია.
თუ საპროექტო და სამშენებლო დანაყოფი ქმნიან კონსორციუმს, წამყვანი დანაყოფი გონივრულად უნდა განისაზღვროს პროექტის მახასიათებლებისა და სირთულის მიხედვით.
პროექტის გენერალური კონტრაქტორი არ უნდა იყოს გენერალური კონტრაქტით გაფორმებული პროექტის აგენტი სამშენებლო ერთეული, პროექტის მართვის ერთეული, ზედამხედველობის ერთეული, ხარჯების საკონსულტაციო ერთეული ან სატენდერო სააგენტო.
4. ვაჭრობა
პროექტის გენერალური კონტრაქტორის შესარჩევად გამოიყენეთ ტენდერი ან პირდაპირი კონტრაქტი.
თუ ზოგადი კონტრაქტის პროექტის ფარგლებში დიზაინის, შესყიდვის ან მშენებლობის რომელიმე პუნქტი მიეკუთვნება კანონის შესაბამისად ტენდერის ჩატარების საგანს და აკმაყოფილებს ეროვნული მასშტაბის სტანდარტებს, პროექტის გენერალური კონტრაქტორი შეირჩევა ტენდერის საფუძველზე.
სამშენებლო ერთეულს შეუძლია სატენდერო დოკუმენტაციაში წარადგინოს შესრულების გარანტიების მოთხოვნები და მოითხოვოს სატენდერო დოკუმენტაციაში კანონის შესაბამისად სუბკონტრაქტის შინაარსის მითითება; მაქსიმალური სატენდერო ფასის ლიმიტისთვის, მან უნდა მიუთითოს მაქსიმალური სატენდერო ფასი ან მაქსიმალური სატენდერო ფასის გაანგარიშების მეთოდი.
5. პროექტის კონტრაქტირება და სუბკონტრაქტირება
საწარმოს საინვესტიციო პროექტებისთვის, ზოგადი კონტრაქტის პროექტები გაიცემა დამტკიცების ან წარდგენის შემდეგ.
სახელმწიფო ინვესტიციებით განხორციელებული პროექტებისთვის, რომლებიც იყენებენ ზოგადი კონტრაქტის მეთოდს, პრინციპში, ზოგადი კონტრაქტის პროექტი გაიცემა წინასწარი დიზაინის დამტკიცების დასრულების შემდეგ.
სახელმწიფო ინვესტიციებით განხორციელებული პროექტებისთვის, რომლებიც ამარტივებს დამტკიცების დოკუმენტებსა და პროცედურებს, ზოგადი კონტრაქტის პროექტი გაიცემა შესაბამისი საინვესტიციო გადაწყვეტილების მიღების დამტკიცების დასრულების შემდეგ.
პროექტის გენერალურ კონტრაქტორს შეუძლია სუბკონტრაქტორის გაცემა ხელშეკრულების პირდაპირი გაცემით.
6. კონტრაქტის შესახებ
საწარმოს საინვესტიციო პროექტების ზოგადი კონტრაქტირებისთვის უნდა დამტკიცდეს საერთო ფასის ხელშეკრულება.
სახელმწიფო ინვესტიციებით განხორციელებული პროექტების ზოგადი კონტრაქტი გონივრულად უნდა განსაზღვრავდეს კონტრაქტის ფასის ფორმას.
ერთჯერადი კონტრაქტის შემთხვევაში, კონტრაქტის მთლიანი ფასი, როგორც წესი, არ კორექტირდება, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც კონტრაქტის კორექტირება შესაძლებელია.
შესაძლებელია პროექტის ზოგადი კონტრაქტის გაზომვის წესებისა და ფასების მეთოდის ხელშეკრულებაში განსაზღვრა.
7. პროექტის მენეჯერი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მოთხოვნებს
მოიპოვეთ შესაბამისი საინჟინრო-სამშენებლო რეგისტრირებული პრაქტიკის კვალიფიკაცია, მათ შორის რეგისტრირებული არქიტექტორების, გეოდეზისტებისა და დიზაინის რეგისტრირებული ინჟინრების, რეგისტრირებული სამშენებლო ინჟინრების ან რეგისტრირებული ზედამხედველობის ინჟინრების და ა.შ.; მათ, ვისაც არ აქვს გამოყენებული რეგისტრირებული პრაქტიკის კვალიფიკაცია, უნდა მიიღონ უფროსი პროფესიული ტექნიკური წოდებები;
მუშაობდა შემოთავაზებული პროექტის მსგავს თანამდებობაზე, როგორც გენერალური კონტრაქტორის პროექტის მენეჯერი, დიზაინის პროექტის ხელმძღვანელი, სამშენებლო პროექტის ხელმძღვანელი ან პროექტის ზედამხედველი ინჟინერი;
საინჟინრო ტექნოლოგიებისა და კონტრაქტორული პროექტების მართვის ზოგადი ცოდნის, ასევე მასთან დაკავშირებული კანონების, რეგულაციების, სტანდარტებისა და სპეციფიკაციების ცოდნა;
გქონდეთ ძლიერი ორგანიზაციული და კოორდინაციის უნარი და კარგი პროფესიული ეთიკა.
გენერალური კონტრაქტორის პროექტის მენეჯერი არ უნდა იყოს გენერალური კონტრაქტორის პროექტის მენეჯერი ან სამშენებლო პროექტის ხელმძღვანელი ერთდროულად ორ ან მეტ პროექტში.
კანონის შესაბამისად, გენერალური კონტრაქტორის პროექტის მენეჯერი მთელი ცხოვრების მანძილზე პასუხისმგებელია ხარისხზე.
ეს ზომები ძალაში 2020 წლის 1 მარტიდან შევა.